بهداشت محیط در شرایط اضطراری:

فروردین 88:

تیم واکنش سریع بهداشت محیط شهرستان تشکیل گردید و چارت آن ترسیم گردید

فروردین 88:

جلسه کارشناسان ستاد مرکز بهداشت شهرستان با حضور مدیریت شبکه بهداشت و درمان و بحث پیرامون پدافند غیر عامل و اهمیت آن در جهان امروز

فروردین 88:

یک جلسه آموزشی برای کلیه رابطین سلامت ادارات در شهرستان اسلام آباد غرب  در خصوص اقدامات بهداشت محیطی در شرایط بحران برگزار گردید.

 

اردیبهشت 88: فراخوان غافلگیرانه اعضای تیم واکنش سریع و بررسی سرعت عمل اعضای تیم توسط مدیریت شبکه بهداشت و درمان ( بیت و چهارم اردیبهشت)

تعدادی کتابچه آموزشی در خصوص اقدامات بهداشتی در بحران بین مدارس راهنمایی و دبیرستانهای شهرستان توزیع گردید

 تیر ماه 88:

مانور بهداشت محیط در بحران در شهرستان اسلا آباد غرب

حوادث پیش بینی نشده همواره در زندگی بشریت تاثیر گذار بوده و گاه و بی گاه زیانهای جانی و مالی زیادی را بر آنها تحمیل کرده است. از این رو چگونگی برخورد با این بحران ها یکی از ضروریات برای ملل و انسانها می باشد. بعضی مواقع انسانها اهداف پیشگیرانه داشته و گاهی به دنبال کاهش اثرات بحران ها می باشند . لذا امروزه  مدیریت بحران به صورت جدی پیگیری میشود. که در این میان مسائل بهداشتی یکی از ارکانی است  که باید همواره به آن پرداخته شود . خصوصا اینکه کشور عزیزمان جزء ده کشور بلاخیز جهان و چهارمین کشور بلا خیز در آسیا میباشد.

در ایران در طول سالهای 1336 تا 1370 بیش از 150000 نفر در اثر زلزله  جان خود را از دست داده اند (زلزله لار، زلزله بویین زهرا، زلزله طبس، رودبار ، منجیل و بم و....همه یاد آور حوادثی تلخ برای ما هستند.

لذا با توجه به موارد یاد شده  همه ارگان ها و سازمان ها باید مدبرانه و مجدانه به صورت مدیریت شده با تکیه به علم و دانش متکی بر شرایط آب و هوایی ، توپو گرافی، جمعیت، هیدرولوژی، بهداشت محیط و.....  در جهت جلوگیری از بحران ها و کاهش یا خنثی سازی اثرات آنها به پا خواسته و در جهت اعتلای ایران اسلامی در این حوزه اقدام کنند.

لذا با توجه به مطالب یاد شده واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت اسلام  آباد غرب این مهم را در برنامه های سالیانه خود گنجانده و با همکاری مسئولین درون بخشی و سپاه پاسداران شهرستان، جمعیت هلال احمر شهرستان، شهرداری، راه و ترابری، شرکت آب و فاضلاب و فرمانداری  دست به اجرای برنامه های تئوری و عملی زده است.

در این کارگاه واحد بهداشت محیط،  ضمن استفاده از کارشناسان  مجرب خود ار تجربیات سایر ارگانها نیز استفاد کرده و پس از ارایه مطالب تئوریکی، یک روز را به عملیات صحرایی و اجرای مانور  در پادگان شهید حفیظی اسلام آباد غرب اختصاص داد.  پرسنل دراین مانور  هماهنگی با سایر ارگان ها  و آشنایی با سختی کار در شرایط بحران را تجربه کردند. تامین آب شرب  سالم، ساخت سرویس های بهداشتی، ساماندهی زباله، بهداشت مواد غذایی ،اسکان و فاکتورهای آن، کنترل جوندگان و ناقلین و ..... تمرین شد. و اهداف  از پیش تعیین شده برای مانور محقق گردید  لذا امید است این مانور مفید واقع شده و در جهت ارتقاء دانش شرکت کنندگان و در نهایت در آگاهی ملت  عزیزمان  موثر واقع شود.